NRD Начало
Неделя, 24 Ноември 2024
Начало Под прожектора Галерия „Графит“ открива изложба с пастели на Калина Тасева
6824
Под прожектора

Галерия „Графит“ открива изложба с пастели на Калина Тасева

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева.  Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката

| 01 Август 2024, 18:13 ч.
Галерия „Графит“ открива изложба с пастели на Калина Тасева
Галерия „Графит“ открива изложба с пастели на Калина Тасева
Снимка © БТА

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“  й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.

Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.

По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на

Новата програма „На фокус“ на фондация „Аморфа“ ще предложи безплатна фотоработилница за младежи от 15 до 26 години, каза днес изпълнителният директор на организацията Мария Баджакова.

Причината курсовете да са със свободен достъп е, че проектът е финансиран от Община Варна.

Ментор на младежите ще бъде Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година, допълни Баджакова.

По думите й фотоработилницата ще се проведе в две части. В първата участниците ще усвояват основните положения във фотография, ще научат как да разказват истории, да наблюдават средата и хората.

Курсистите ще имат и практически занимания на терен, където ще приложат наученото и ще трябва да разкажат своите фотоистории по значими за обществото теми, каза още Баджакова.

Тя уточни, че фот

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Тазгодишният проект на швейцарския павилион на Венецианското биенале се състои от две инсталации, дело на швейцарско-бразилския художник Герейро до Дживино Амор. В инсталацията авторът показва шеста и седма глава от поредицата си „Суперфиктивен световен атлас“, върху която художникът работи вече 20 години, посочват от екипа на биеналето.

Швейцарският павилион е организиран от културната фондация Pro Helvetia и куриран от Андреа Белини. 

ПРОЕКТЪТ

„С визия да създаде най-сложната си и амбициозна творба до момента, Герейро представя две потапящи те инсталации, размиващи границите между градското пространство и колективното въображение, архитектурата и идеологията, политическата пропаганда и националната идентичност. Така швейцарският павилион се превръща в епицентър на едно завладяващо пътешествие, цялостно произведение

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 16 непоказвани творби на художничката. 

Калина Тасева e родена на 5 юни 1927 г. в София. Завършва "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Дечко Узунов и проф. Илия Петров. Член е на Съюза на българксите художници от 1953 г. и е в неговото ръководство през периода 1970-1988 г.

Има самостоятелни изложби в Благоевград, Русе, Кюстендил, Бургас, Варна, София, Пловдив, както и във Франкфурт и Хамбург. 

Испанската група Chambao ще закрие тази вечер фестивала Varna Breeze by Exit, съобщиха от Общината в крайморския град. Концертите отново ще бъдат на сцената в района на Пантеона в Морската градина.

Chambao ще излязат пред публиката в 21,20 часа. Последната фестивална вечер ще започне в 19 часа, като началото ще постави Dj Skill.

След това, от 19,45 часа, е концертът на Hrisi live band. В 20,30 часа ще започнат изпълненията на Selector Stiliyan.

Фестивалът започна навръх Деня на Варна 15 август. В празничната нощ варненци и гостите на града имаха възможност да чуят Gipsy Kings, Dire Straits Legacy и Stereo MC’s. 

Организатор на фестивала е официалният представител на Exit за България.

Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хасково.

Организатори на форума са Община Хасково и Сдружение „Джаз клуб Хасково“.

Музикантите от 28 -ия фестивален проект ще изнесат публиката десет концерта на четири сцени. След четиригодишно прекъсване заради усложненията от КОВИД-кризата, джем сешъните се завръщат на фестивалната сцена в южния град, съобщи китаристът Димитър Русев–Мутата, който от години е основен организатор на джаз срещите в Хасково. Той обобщи, че любителите на джаза от града предстои да посрещнат едни от най-добрите и актуални музиканти в този жанр от Австрия, Турция, Испания, Унгария и България.

Австрийската група, която пристига в Хасково тази година, е от първите международни партньори на &b

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разп

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.

Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.

Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид. 

Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.  

Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.

„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа

Иранският носител на награда "Грами“ Шервин Хаджипур обяви, че е бил помилван, след като през март получи присъда от почти четири години за продуциране на "музика срещу системата“, предаде ДПА.

"Благодаря на съдебните власти и на народа“, написа 27-годишният Хаджипур в Инстаграм.

Хаджипур трогна милиони хора по света с баладата си "Baraye“ ("Защото“) по време на демонстрациите, предизвикани през есента на 2022 г. от смъртта на Махса Амини, след като беше задържана от нравствената полиция, защото не носеше хиджаб.

Той беше задържан малко след освобождаването и принуден да се извини. Впоследствие песента е удостоена с награда "Грами“. През януари Хаджипур издаде нова критична песен за първи път след "Baraye".

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей наскоро помилва около 3000 затворници и Хаджипур може би е бил един

През последните години нейни творби са представяни в съвместни експозиции с Десислава Минчева, Юлий Минчев и Сандро Арабян, включително в Градската галерия „Борис Георгиев“ във Варна.

Художничката има участия в групови изложби в Лондон, Виена, Москва, Париж, Варшава, Токио, Брюксел, Мексико сити, Берлин, Букурещ, Рим, Кьолн, Анкара, Аахен. 

Носителка е на награди „Владимир Димитров – Майстора“, „Захарий Зограф“, „Никола Петров“, лауреат е на второто триенале на реалистичната живопис в София. Удостоявана е многократно с ордени, между които „Народна Република България“ – първа степен, „Кирил и Методий“ – първа степен. 

Нейни творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галения, повечето художествени галерии в България и частни колекции у нас и в чужбина, между които на проф. д-р Петър Лудвиг, на Юго Вутен, на академик Светлин Русев.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Премиерата на спектакъла „Тримата мускетари“ ще се състои на 24 ноември в Драматично-куклен театър (ДКТ)„Васил Друмев“, обяви директорът на шуменския театър ...
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Изложба в галерия „Ракурси“ представя непоказвани досега творби на над 15 български художници, творили през 20-и век, съобщават организаторите. Експозицията ще може да ...
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година, съобщиха от екипа й. Тази година близо 50 веч ...
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Бет Харт, наричана „музикалното чудо Бет”, „преродената Джанис Джоплин” и „огнената кралица на блус и рок музиката“, идва отново в България на 2 ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“ за 2024 година. Тя получи паричен чек в размер на хиляда ...
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Източногерманският град Кемниц и градовете Нова Горица и Гориция от двете страни на италианско-словенската граница поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г., с ...
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два концерта в Шумен и София. На 27 ноември в зала „Проф. Венета Вичева“ ще има тържествен конц ...
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят
Майстор Иван Тонев-Гърбача е ушил ръчно повече от 150 мъжки костюма, възраждайки абаджийско-терзийския занаят. Той и Пловдивското читалище „Иван Вазов“ ще представят П ...
Започна Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“
Националният конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“ започна в концертната зала на Общинския младежки дом в Шумен. В първия ден на форума са включе ...
Тикер в 01:00 ч.
Фотографът Райна Власковска е носителят на Националната награда за фотографско и ...
Начало Под прожектора
6824
Под прожектора

Галерия „Графит“ открива изложба с пастели на Калина Тасева

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева.

| 01 Август 2024, 18:13 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Галерия „Графит“ открива изложба с пастели на Калина Тасева
Галерия „Графит“ открива изложба с пастели на Калина Тасева
Снимка © БТА

Варненската галерия „Графит“ открива изложба със сто пастела на напусналата ни преди две години българска художничка Калина Тасева, съобщават от екипа на културното средище. 

Творбите са от колекцията на Васил Илиев и са събирани през годините със съдействието на дъщерята на авторката проф. Десислава Минчева и Йорданка Торнева от галерия „Теди” във Варна, където са уреждани изложби на Калина Тасева. 

По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“  й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.

Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.

По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на

Новата програма „На фокус“ на фондация „Аморфа“ ще предложи безплатна фотоработилница за младежи от 15 до 26 години, каза днес изпълнителният директор на организацията Мария Баджакова.

Причината курсовете да са със свободен достъп е, че проектът е финансиран от Община Варна.

Ментор на младежите ще бъде Михаела Аройо, която е носител на международното отличие за фотография „Инге Морат“ за 2023 година, допълни Баджакова.

По думите й фотоработилницата ще се проведе в две части. В първата участниците ще усвояват основните положения във фотография, ще научат как да разказват истории, да наблюдават средата и хората.

Курсистите ще имат и практически занимания на терен, където ще приложат наученото и ще трябва да разкажат своите фотоистории по значими за обществото теми, каза още Баджакова.

Тя уточни, че фот

Форумът „Изкуството като противодействие“ на Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна среща публиката с историята на най-стария фестивал за съвременно изкуство у нас „Процес - Пространство”, създаден от изкуствоведа Димитър Грозданов през 90-те години на ХХ век.

Подредената в няколко зали експозиция представя малка част от богатата колекцията на събитието, започнало през 1992 г. За своята идея Димитър Грозданов казва, че е замислена през 80-те години на ХХ век и тогава словосъчетанието „Процес - Пространство“ му се струва най-обобщаващо за постмодернистичните тенденции. По-късно, през 2012 г., изкуствоведът намира, че подобна формулировка днес би се концентрирала повече около процеса и неговите смисли и антоними. 

След кончината на Димитър Грозданов фестивалът „Процес - Пространство“, кой

Има два вида диригенти. Едните са сопаджии с истински сопи. А другите са с истинска диригентска палка. Това мое мнение не е един вид нахалство, а преценка, защото съм преживял и следвал, учил съм се и съм наблюдавал най-големите диригенти на нашето столетие.

Думите са на големия български диригент Асен Найденов след гостуване зад граница.  

„Преди години бях поканен да дирижирам в Цариград, в Анкара и в Измир. Трябва да ви кажа, че турците ме посрещнаха изключително добре. Когато тръгнах една заран за репетицията, на входа на залата ме посрещна елегантен турчин с думите „Сопа вар?“. Вар значи има. Казах: „Вар!“ Защото имах палка. Оттогава научих, че турците наричат диригентската палка сопа. И това понятие, но вече наше, залегна в мисълта ми“, разказва Найденов.

„Беше изискан, възпитан човек, с

Тазгодишният проект на швейцарския павилион на Венецианското биенале се състои от две инсталации, дело на швейцарско-бразилския художник Герейро до Дживино Амор. В инсталацията авторът показва шеста и седма глава от поредицата си „Суперфиктивен световен атлас“, върху която художникът работи вече 20 години, посочват от екипа на биеналето.

Швейцарският павилион е организиран от културната фондация Pro Helvetia и куриран от Андреа Белини. 

ПРОЕКТЪТ

„С визия да създаде най-сложната си и амбициозна творба до момента, Герейро представя две потапящи те инсталации, размиващи границите между градското пространство и колективното въображение, архитектурата и идеологията, политическата пропаганда и националната идентичност. Така швейцарският павилион се превръща в епицентър на едно завладяващо пътешествие, цялостно произведение

Пастелите, които се показват в галерия „Графит“, са предимно от последните десетилетия от живота на художничката. Сред тях има и няколко работи, рисувани от нея, когато вече е на легло, на прага на вечността, отбелязват галеристите. Рисунките пресъздават планински пейзажи с гледки от Пирин и Балкана, гори, манастир и параклис, поля с разноцветни небеса. Представени са и натюрморти с цветя и няколко портрета.

Колекционерът Васил Илиев споделя с публиката и 16 непоказвани творби на художничката. 

Испанската група Chambao ще закрие тази вечер фестивала Varna Breeze by Exit, съобщиха от Общината в крайморския град. Концертите отново ще бъдат на сцената в района на Пантеона в Морската градина.

Chambao ще излязат пред публиката в 21,20 часа. Последната фестивална вечер ще започне в 19 часа, като началото ще постави Dj Skill.

След това, от 19,45 часа, е концертът на Hrisi live band. В 20,30 часа ще започнат изпълненията на Selector Stiliyan.

Фестивалът започна навръх Деня на Варна 15 август. В празничната нощ варненци и гостите на града имаха възможност да чуят Gipsy Kings, Dire Straits Legacy и Stereo MC’s. 

Организатор на фестивала е официалният представител на Exit за България.

Общо 40 изпълнители от страната и чужбина ще вземат участие на тазгодишното издание на фестивала „Хасково джаз“, съобщиха от пресслужбата на общинска администрация -Хасково.

Организатори на форума са Община Хасково и Сдружение „Джаз клуб Хасково“.

Музикантите от 28 -ия фестивален проект ще изнесат публиката десет концерта на четири сцени. След четиригодишно прекъсване заради усложненията от КОВИД-кризата, джем сешъните се завръщат на фестивалната сцена в южния град, съобщи китаристът Димитър Русев–Мутата, който от години е основен организатор на джаз срещите в Хасково. Той обобщи, че любителите на джаза от града предстои да посрещнат едни от най-добрите и актуални музиканти в този жанр от Австрия, Турция, Испания, Унгария и България.

Австрийската група, която пристига в Хасково тази година, е от първите международни партньори на &b

"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.  

Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България. 

Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разп

В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях.

Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления – на 9, 10, 11 и 12 октомври.

Световноизвестният театрален режисьор Деклан Донелан и сценографът Ник Ормерод представят своята интерпретация на античната трагедия от Еврипид. 

Местата за спектакъла са ограничени – на всяка от датите на сцената ще има до 100 души, които ще бъдат правостоящи, за да могат да се потопят напълно в действието.  

Спектакълът не се препоръчва за лица под 16 години.

„Името на Медея лесно извиква образа на крещящо чудовище-убиец от античността. Но истината е, че Еврипид пренася преживяването на Медея неловко близо до всеки от нас. Неговата Медея е съвсем реа

Иранският носител на награда "Грами“ Шервин Хаджипур обяви, че е бил помилван, след като през март получи присъда от почти четири години за продуциране на "музика срещу системата“, предаде ДПА.

"Благодаря на съдебните власти и на народа“, написа 27-годишният Хаджипур в Инстаграм.

Хаджипур трогна милиони хора по света с баладата си "Baraye“ ("Защото“) по време на демонстрациите, предизвикани през есента на 2022 г. от смъртта на Махса Амини, след като беше задържана от нравствената полиция, защото не носеше хиджаб.

Той беше задържан малко след освобождаването и принуден да се извини. Впоследствие песента е удостоена с награда "Грами“. През януари Хаджипур издаде нова критична песен за първи път след "Baraye".

Върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей наскоро помилва около 3000 затворници и Хаджипур може би е бил един

Калина Тасева e родена на 5 юни 1927 г. в София. Завършва "Живопис" в Националната художествена академия при проф. Дечко Узунов и проф. Илия Петров. Член е на Съюза на българксите художници от 1953 г. и е в неговото ръководство през периода 1970-1988 г.

Има самостоятелни изложби в Благоевград, Русе, Кюстендил, Бургас, Варна, София, Пловдив, както и във Франкфурт и Хамбург. 

През последните години нейни творби са представяни в съвместни експозиции с Десислава Минчева, Юлий Минчев и Сандро Арабян, включително в Градската галерия „Борис Георгиев“ във Варна.

Художничката има участия в групови изложби в Лондон, Виена, Москва, Париж, Варшава, Токио, Брюксел, Мексико сити, Берлин, Букурещ, Рим, Кьолн, Анкара, Аахен. 

Носителка е на награди „Владимир Димитров – Майстора“, „Захарий Зограф“, „Никола Петров“, лауреат е на второто триенале на реалистичната живопис в София. Удостоявана е многократно с ордени, между които „Народна Република България“ – първа степен, „Кирил и Методий“ – първа степен. 

Нейни творби са притежание на Националната художествена галерия, Софийската градска художествена галения, повечето художествени галерии в България и частни колекции у нас и в чужбина, между които на проф. д-р Петър Лудвиг, на Юго Вутен, на академик Светлин Русев.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Мая Бежанска: Темата за геройството и достойнството ги няма в нашето общество, а хората имат нужда от тях
Изложба представя непоказвани досега творби на над 15 български художници от 20-и век
Коледната благотворителна кампания "Елхите на таланта" на фондация “Стоян Камбарев” ще се състои за шеста поредна година
Бет Харт идва отново в България през лятото на 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Райна Власковска е тазгодишният носител на Националната награда за фотографско изкуство „Анастас Карастоянов“
Тонът на времето
Кемниц, Нова Горица и Гориция поеха щафетата като европейски столици на културата за 2025 г.
Творчески отражения
Симфониета Шумен ще отбележи 70 години от одържавяването на оркестъра с два тържествени концерта
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.